Türkiye’nin hemoroid tedavisi alaının önde gelen en iyi genel cerrahi uzmanlarını listeledik. Hem ülkemizde hemde uluslararası alanda onbinlerce hemoroid hastasının tedavisine ışık tutan Türkiye’nin en iyi hemoroid tedavisi doktorları

Türkiye’nin En İyi Hemoroid (Basur) Doktorları

Türkiye’nin hemoroid tedavisi alaının önde gelen en iyi genel cerrahi uzmanlarını listeledik. Hem ülkemizde hemde uluslararası alanda onbinlerce hemoroid hastasının tedavisine ışık tutan Türkiye’nin en iyi hemoroid tedavisi doktorları:

 

1. Op. Dr. Mehmet Durmuş KURT

Türkiye’nin önde gelen genel cerrahi uzmanları arasında yer alan Op. Dr. Mehmet Durmuş KURT, “hemoroid (basur), anal fissür, anal fistül, kıl dönmesi, safra kesesi taşı, kolonoskopi, gastroskopi, meme kanseri cerrahisi, meme hastalıkları, mide botoksu, mide balonu, Guatr, Sindirim sistemi kanser cerrahisi ve diğer genel cerrahi alanlarında.” alanlarında hastalarına hizmet vermektedir.

Hemoroid tedavisine yeni bir bakış açısı kazandıran KURT, ameliyatsız hemoroid tedavisi olarak bilinen MDK tekniği ile basur hastalarının 15 dakika içerisinde tedavi edilmesine olanak sağlarken bireyin yaşam kalitesini en üst düzeye taşımayı hedeflemektedir.
Op. Dr. Mehmet Durmuş KURT’un hemoroid hastalığında kullandığı MDK yöntemi, günümüzde hem yerli hem de yabancı hastalar tarafından en çok tercih edilen tedavi yöntemi olarak biliniyor.

2. Prof. Dr. Gülüm ALTACA

Türkiye’nin ilk organ nakli yapan kadın cerrahı olarak bilinen Prof. Dr. Gülüm ALTACA, “obezite cerrahisi, meme hastalıkları ve cerrahisi, proktoloji (hemoroid vb. hastalıklar), laparoskopik cerrahi, tiroid ve paratiroid cerrahisi, kanser cerrahisi ve karaciğer, safra yolları ve pankreas cerrahisi” alanlarında hastalarına hizmet vermektedir.

3. Prof. Dr. Dursun BUĞRA

2003-2013 yılları arasında Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneği yönetim kurulu üyesi, genel sekreter ve başkan olarak görevi üstlenen Prof. Dr. Dursun BUĞRA, “sindirim sistemi cerrahisi (yemek borusu, mide, ince bağırsak, kolon, rektum, anüs, safra kesesi), onkoloji cerrahisi (kanser, sarkom), karın duvarı fıtık cerrahisi, laparoskopik cerrahisi” alanlarında hastalarına hizmet vermektedir. 2018 yılından bu yana Amerikan Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü Sindirim Sistemi Sağlığı Grup Direktörü ve Genel Cerrahi Bölüm Başkanı olarak görevine devam , hemoroid ameliyatı tedavisinde elde ettiği başarılarla bilinmektedir.

4. Prof. Dr. Serdar TEZELMAN

1994 yılında Ulusal Endokrin Cerrahisi Derneği’ni kuran ve iki dönem dernek başkanlığı yapan Prof. Dr. Serdar TEZELMAN, “endokrin cerrahisi, tiroid kanserleri cerrahisi, boyun lenf disseksiyonları, multipl Endkrin Neoplazi sendromları, paratiroid cerrahisi, surrenal (Adrenal) cerrahisi, minimal invazif tiroidektomi, laparoskopik adrenalektomi, tek delik adrenalektomi (Single insizyon), robotik cerrahi, guatr cerrahisi” alanlarında klinik çalışmalarına devam etmektedir.

5. Op. Dr. Selahattin Yitgin

1971 Adana doğumlu olan Op. Dr. Selahattın Yitgin, 1995 yılında Ankara Gülhane Askeri Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 2000-2005 yılları arasında GATA Haydarpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Genel Cerrahi uzmanlık eğitimi aldı.

Hemoroid (Basur) Hastalığı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Halk arasında basur veya mayasıl olarak da adlandırılan hemoroid, kişinin yaşam kalitesini ciddi ölçüde düşüren ve ağrıya neden olan yaygın bir sağlık problemidir. Çoğu zaman bitkisel tedavi yöntemleriyle geçici olarak hafifletilmeye çalışılan bu hastalık, genel cerrahi doktoru tarafından gerçekleştirilecek hemoroid tedavisi ile kontrol altına alınmaktadır. Hemoroid hastalığına yakalanan veya çeşitli belirtilere sahip kişiler tarafından hemoroid hakkında sıkça sorulan soruları yanıtladık. İşte hemoroid hastalığı hakkında merak edilenler…

Hemoroid nedir?

Hemoroid, anüsün içinde veya çevresinde ya da rektumun altında bulunan iltihaplı, şişkin kan damarlarıdır. Bağırsak hareketleri esnasında hafifçe şişen bu damarlar, anal kanala yapılan baskı sonucunda dokuların şişmesine neden olmaktadır. Kendi içerisinde iç hemoroid ve dış hemoroid olmak üzere ikiye ayrılan basur hastalığı, genç veya yaşlı hemen her bireyde görülebilmektedir.

Hemoroid için hangi doktora gidilir?
Anüs çevresinde kaşıntı, yanma, dışkıda kan görme, oturmada zorluk ve ağrı gibi semptomlara sahip bireylerin basur hastalığı için doktora başvurması gerekmektedir. Hemoroid şikayeti olan hastaların genel cerrahi uzmanından randevu alması gerekmektedir. Muayene sonrası genel cerrahi uzmanı hemoroid hastalığının evresine ve türüne bağlı olarak uygun tedavi yöntemini başlatmaktadır.

İç hemoroid nedir?

İç hemoroid, rektumun anal sfinkterinin içinde ve mukoza zarının altında meydana gelmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Çoğu kez ağrısız olan bu hemoroid türü, anal kanalın duvarının etrafında kümeler halinde oluşum göstermektedir. Sert dışkılama, ıkınma veya zorlama durumlarına bağlı olarak iç hemoroid basınç nedeniyle anüsten dışarı sarkabilir.

Dış hemoroid nedir?

Dış hemoroid, anal sfinkterin dışında ve anal deri yüzeyinin altında meydana gelmesi durumunda meydana gelmektedir. Derinin hemen altında anal açıklıkta bulunan bu hemoroid türü, anüste meydana şişkinlik veya yumrular şeklinde ortaya çıkmaktadır. Çoğu kez otururken ağrıya neden olan dış hemoroidler, aynı zamanda kaşıntılı ve kanamalı bir hal alabilir. Dış hemoroid hastalığında meydana gelen kan birikmeleri, daha ağrılı ve sancılı olan tromboze hemoroid hastalığına neden olabilir.

Hemoroid belirtileri neler?

⦁ Anüs evresinde kaşıntı ve sert yumru
⦁ Dışkıda kan görülmesi
⦁ Tuvalet kağıdına bulaşan parlak kan lekeler
⦁ Oturmada zorluk ve ağrı
⦁ Makattan sarkan basur memeleri
⦁ Anüs etrafında kaşıntı ve batma hissi

Hemoroid tedavisi nasıl yapılır?

MDK Yöntemi: Ameliyatsız hemoroid tedavisi olarak da bilinen MDK tekniği, geleneksel basur ameliyatlarının yanı sıra herhangi bir kesi işlemi yapılmadan yüksek teknolojili medikal cihazlar kullanılarak radyofrekans veya lazer kombinasyonu eşliğinde yanlızca 15 dakika içerisinde gerçekleştirilen hemoroid tedavisidir. Bireyin yaşam kalitesini ciddi ölçüde arttıran MDK tekniği, özellikle hemoroid ameliyatı olmak istemeyen bireylerin en sık tercih ettiği tedavi yöntemi olarak biliniyor.
Klasik Cerrahi Ameliyatlar: Milligan & Morgan, Ferguson, Parks ve Whitehead teknikleri kullanılarak gerçekleştirilen klasik hemoroid ameliyatları, hastalığın atlatılmasında etkili olmasıyla beraberinde operasyon sonrası iyileşme uzun sürmekte ve komplikasyon riski taşımaktadır.
Longo Yöntemi: Özellikle ikinci ve dördüncü evre hemoroid hastalarında uygulanan bu teknik, makat bölgesinden dışarı doğru sarkan hemoroid memelerinin dairsel bir zımba içerisine çekilerek eski haline getirilmesini içermektedir.Aslında longo yöntemi anal prolabsus tedavi yöntemidir. Hemoroid Tedavi yöntemi değildir.
Bant Ligasyon: Hemoroidli dokuya uygulanan lastik sayesinde hemoroide giden kan akışını kesen bu prosedür özellikle birinci, ikinci ve bazen üçüncü derece iç basur hastalarında tercih edilmektedir. Dış hemoroidlerde ve ileri derece iç hemoroidlerde kullanılamaz nedeni ise ileri derecedeki iç hemoroidlerde hemoroid damarlarına ligasyon sağlamada yetersizdir. Dıştaki hemoroidlerde ise son derece ağrılıdır.
İnfrared Koagülasyon: Kızılötesi fotokoagülasyon olarak da bilinen bu tedavi yöntemi, hemoroidli dokuya giden kan akışını kesmek için ısı kullanılarak uygulanan pıhtılaşma prosedürüdür. İnfrared Koagülasyon, özellikle küçük ve orta büyüklüğe sahip hemoroid tedavilerinde tercih edilmiştir ama hiç bir pozitif sonuç alınmadığı için bu yöntem tedavi methodu olarak görülmemektedir..
Klasik RF ve Lazer tedavileri Grade 3’e kadar iç Hemoroidlerde kullanılabilir. Dış Hemoroid ve Tromboze hemoroidlerde kullanılamaz etkili değildir.

Hemoroid neden olur?

Birçok farklı nedene bağlı olarak meydana gelebilen hemoroid hastalığı çoğu kez; basınç, hamilelik, şişkinlik, kronik kabızlık, kronik ishal, düzenli ağır yük kaldırma ve genetik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Genellikle bağırsak hareketleri sırasında tekrarlanan zorlamalar sonucu meydana gelen bu hastalık, düzensiz beslenme ve kötü yaşam kalitesine bağlı olarak tetiklenebilir.

Yorum Yap